نادری، ثمینی، یثربی، عباسی و...برترین های جشن ادبیات نمایشی

 

دومین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران شب گذشته با معرفی برگزیدگان در سالن بتهوون خانه هنرمندان ایران و با حضور جمعی از هنرمندان و مسولان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار سایت ایران تئاتر، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و اجرای موسیقی زنده و پخش بخشی از سخنرانی اکبر رادی بیانیه انجمن نمایشنامه نویسان ایران توسط فرهاد آئیش خوانده شد و سپس صدای بخشی از نمایشنامه خوانی" آهنگ های شکلاتی" که توسط اکبر رادی خوانده شده بود پخش گردید.
در ادامه مراسم دکتر قطب الدین صادقی درباره اکبر رادی به سخنرانی پرداخت. وی در بخشی از سخنانش گفت با مرگ رادی سقوط تئاتر ایران محال است اما تئاتر ما هر بار فرو می ریزد و من همواره از این فرو ریختگی ها در هراسم.
وی ادامه داد:آنچه رادی نوشت در ستایش روشنفکران نبود بلکه توضیح دلایل شکست شان بود. برخلاف تجربیات جوانان امروز که به شدت شیفته پرفورمنس هستند تئاتر دهه 40 تئاتر تعمق و اندیشه و تاثیر گذاشتن بر دیگران بود.
صادقی ادامه داد: اکبر رادی یکی از نمونه های شرف و اعتبار تئاتر بود. از دو منظر قابل احترام است؛ اول اینکه تاثیری که او بر دیگران گذاشت را تاریخ بعد ها نشان خواهد داد. هر چند در این چهار دهه کسانی از دور و نزدیک راه او را دنبال کرده اند.
وی افزود:دومین دلیل ارزش رادی در این است که کارش را به عنوان درام نویس خیلی خوب انجام می داد. هرگز نه کار تفننی نوشت نه میان پرده تجاری و نه کار سفارشی .او شخصیت مهربان و فروتنی بود که به رغم همه نامهربانی ها هرگز ادب و متانتش را از دست نداد.
عزت‌الله انتظامي رييس هيئت مديره خانه تئاتر هم که در مراسم حضور داشت گفت: رادي هميشه براي من شخصيتي دوست‌داشتني بود. هميشه زماني‌كه آخرين تمرين نمايش را مي‌ديد، تلاش مي‌كردم از چهره‌اش رضايتش را بخوانم و هرگز نفهميدم چراكه او هميشه با مهرباني و محبت به همه نگاه مي‌كرد.
در ادامه جلسه علیرضا نادری یادداشتی که به مناسبت تولد مرحوم اکبر رادی نوشته بود را خواند و سپس ناصح کامکاری بیانه هیت داوران دومین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را قرائت کرد .
در بخش نمایشنامه های بلند چاپ نشده جایزه سوم به طور مشترک به کورش نریمانی برای " والس مرده شوران" و رضا شیرمرز برای" ستاره های دارچینی" اهدا شد.
لوح سپاس جایزه دوم نیز به صحرا رمضانیان برای" آرزوهای عقیم زیر آفتاب" تعلق گرفت.
در این بخش جایزه اول شامل لوح سپاس و تندیس جشن به آرش عباسی برای نمایشنامه " ورود آقایان ممنوع" اهدا شد.
در بخش نمایشنامه های کوتاه چاپ نشده جایزه سوم به طور مشترک به فارس باقری برای نمایشنامه "پروانه ای بر ناقوس" و مهدی کوشکی برای "باد شیشه ها را می لرزاند" اهدا شد.
جایزه دوم این بخش به حسن بینانلو برای نمایشنامه " نقش بر آب" تعلق گرفت و تندیس جشنواره و لوح سپاس به عنوان جایزه اول به فرهاد نقد علی برای نمایشنامه "فسیل یک" اهدا شد.
در بخش کتب چاپ شده هم نغمه ثمینی برای نمایشنامه " شکلک" و چیستا یثربی برای نمایشنامه"عاشقانه تا هشت بشمار" جایزه سوم گرفتند. جایزه دوم این بخش به علیرضا نادری برای نمایشنامه " سه پاس از حیات..." اهدا شد و جایزه اول این بخش به محمود ناظری برای نمایشنامه " یک اتاق با دو" اهدا شد.
در بخش ترجمه و پژوهش هیت داوران هیچ پژوهشی را شایسته جایزه ندانست و در بخش ترجمه هم لوح تقدیر به طور شعله آذر برای ترجمه نمایشنامه "خیانی" و منیژه محامدی برای ترجمه نمایشنامه" آف آف برادوی" تعلق گرفت.
در بخش ترجمه تندیس جشن به علی غضنفری برای ترجمه " توراندخت" تعلق گرفت.
تندیس جشن و لوح سپاس در بخش ناشر برگزیده نیز به نشر قطره اهدا شد. 
t150_adabiyat%20namayeshi-erefaniyan%2012(8).jpg

/ 2 نظر / 17 بازدید
شهرام

سلام آرش جان. باز هم خوشحالم کردی. خوشحالم برات. و امیدوارم که این موفقیت ها ادامه پیدا کنه، حتی اگه یه عده نخوان. باز هم تبریک می گم. یاعلی

غریب آشنا

سلام آرش جان. ای موفق،ای پيروز ، ای برنده هميشگی تبريک می گم تا باشه جایزه باشه و موفقیت و ...