نمايشنامه نويسان کودک به زحمت به عدد انگشتان دست می رسند

خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ و ادب : آرش عباسی - منتقد ادبی و نمايشنامه نويس ، گفت : اصولا عمر ادبيات کودک چه در ايران و چه در جهان ، از قدمت طولانی برخوردار نيست .

اين منتقد ادبی ونمايشنامه نويس ، درگفت وگوبا خبرنگارفرهنگ وادب مهر، با بيان اين مطلب افزود : نخستين تلاشها درراه خلق ادبيات کودک را مسيرپرارزشی بايد دانست که هانس کريستين اندرسن آن را پيموده است .
آرش عباسی تصريح کرد :  تا آن زمان کودکان آنقدر جدی گرفته نمی شدند که نويسنده ای بخواهد وقت و انرژی خود را صرف نگارش برای آنها بکند ، اما اندرسن با جديت ، با خلق داستانهايی مختص کودکان راهی را هموار کرد که همچنان ادامه دارد و کتب کودکان هنوز هم در کشور ما از پرتيراژ ترين کتابها هستند .
اين نمايشنامه نويس که غالبا برای کودکان قلم می زند ، ياد آورشد : هنوزدرايران" کتاب کودک " هرچند به عنوان وسيله ای برای سرگرمی کودک ، اما به خانه ها راه پيدا می کند ، امروزه نظم و نثر کودکانه حاميانی پيدا کرده وشاعران و نويسندگانی هستند که فکر وخيال خود را در لباس کودکانه پروازمی دهند وآثاری خلق می کنند که زمزمه بازی های کودکان می شود و وسيله تشويق آنها از سوی بزرگترها و اين جای بسی اميدواری دارد.
آرش عباسی درادامه اضافه کرد :  پيشينيان و پدربزرگها ومادربزرگها به سليقه خود قصه را شخصيت پردازی و صحنه سازی می کردند ، اما همگام با پيشرفت ژانرهای ادبی و البته هنرهای دراماتيک ، بزرگترها به اين فکرافتادند که آنچه کودک ازقصه ها درخيالش می سازد - را - تبديل به تصوير کنند و برای او نمايش دهند که نخستين گام دراين زمينه دراماتيزه کردن قصه وادبيات بود .


اين منتقد ادبی و نمايشنامه نويس گفت : ادبيات مکتوب يا شفاهی برای جان گرفتن روی صحنه و ارتباط برقرار کردن با کودک نياز به ابزارهايی داشت و شعر، موسيقی ، نقاشی و بازی مهمترين وسايلی بودند که به مدد آنها می شد کودک را با نمايش همراه ساخت اما با همه اينها شايد بتوان گفت که ادبيات رکن اصلی را دراين ميان داشت ، " يکی بود يکی نبود ، غير ازخدای مهربون هيچکس نبود..."  واين چنين راوی روايت می کرد و بازيگران به همراه شعر و موسيقی روايت را جان می بخشيدند . آرش عباسی در پايان خاطرنشان ساخت : امروزتئاترکودک ، مقوله ای مهم است ، درطول سال بسياری ازسالنهای فرعی و اصلی تئاتر به اين گونه نمايش اختصاص می يابد اما به راستی آيا سهم ادبيات همچنان پررنگ مانده است ؟  شايد امروزه به ندرت بتوان نام نمايشنامه نويس حرفه ای کودک را برد ، هرچند درجای جای کشور هرازگاهی فعاليتی با اين عنوان ظاهری انجام می گيرد ، اما برخلاف اين که شاعر و قصه نويس حرفه ای کودک داريم ، نمايشنامه نويسان کودک به زحمت به عدد انگشتان يک دست می رسند ! در جايی که ادبيات غنی فارسی پر از قصه ها و داستانهای جذاب است کمتر پيش می آيد که اين قصه ها با زبان کودکانه بر روی صحنه ها جان بگيرند... ، در حالی که بی ترديد کودکان به عنوان نسل آينده وحاميان و مشتاقان ادبيات ،  بايد با ادبيات کهن ازهم اکنون آشنا شوند ودرام يکی ازجذاب ترين وسايل اين مهم است .


/ 2 نظر / 14 بازدید
علی

غربی ها پی فور سی راه می اندازند و برای کودکانشان فلسفه می بافند ... ما هنوز نشسته ايم و يک قل دو قل بازی می کنيم!

سعيد ا

آرش جان دوستت دارم.