آرش عباسی: نمایشنامه‌ی «پیچ‌تند» شخصیت‌ها را قضاوت نمی‌کند

درادامه‌ی جلسات نمایشنامه‌خوانی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس، عصر روز گذشته نمایشنامه‌ی «پیچ تند» به‌نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی، روخوانی شد.

 

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آرش عباسی پس از روخوانی این نمایشنامه گفت: این جلسه فرصت بسیار خوبی برای من بود تا متن خود را بازنویسی کنم، چرا که این نمایشنامه تازه نوشته شده و پرونده‌ی آن هنوز بسته نشده است و به همین دلیل حتما بیشتر برآن کار می‌کنم.

 

او تابستان سال 67 را یکی از مهم‌ترین برهه‌های تاریخی پس از انقلاب توصیف کرد و افزود: در آغاز قصد داشتم، نام نمایشنامه را «تابستان 67» بگذارم. اما به خاطر شباهت این نام با نمایشنامه‌ی «زمستان 66» محمد یعقوبی از این نامگذاری منصرف شدم، اما همان‌گونه که اشاره کردم این تاریخ در 30 سال گذشته ما اهمیت بسیار و جای مانور زیادی دارد و در نگارش این نمایشنامه هم امضای قطع‌نامه 598 و انجام عملیات مرصاد را از دستمایه‌های اصلی خود قرار دادم.

 

او سپس ادامه داد: مسائلی که آن زمان درباره‌ی زندانیان سیاسی مطرح می‌شد، عده‌ای را دچار توهم کرده بود و کاراکتر «ژانت» این نمایشنامه هم یکی از همان افرادی است که دچار توهم شده است.

 

آرش عباسی با اشاره به شرایط سیاسی اجتماعی دهه‌ی 60 متذکر شد: در آن‌دوره تفکر جناحی، حاکمیت بسیاری برافکار و نظرات مردم داشت. هرچند این تفکرات در دوره‌های گذشته با شدت بیشتری وجود داشته است اما زمانی که با این منطق جلو رفتم، هیچ قضاوتی در مورد هیچ یک از این شخصیت‌ها نمی‌کنم.

 

او بخش پایانی نمایش را، سخت‌ترین بخش نگارشی نمایشنامه در روخوانی آن دانست و توضیح داد: دراین نمایش به تلفن به عنوان یک شخصیت نگاه کردم که گاهی توجه تماشاگر را جلب می‌کند، اما در پایان متن می‌بایست به این تلفن پاسخ داده می‌شد.

 

دراین نشست منوچهراکبر‌لو به‌عنوان منتقد حاضر در جلسه‌ این نمایشنامه را به عنوان یکی از آثار درخشانی توصیف کرد که پیامدهای جنگ 8 ساله را در یک خانواده ارمنی به‌خوبی نشان می‌دهد.

 

 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید