همايش آيينهاي عاشورايي با معرفي آثار برتر در تبريز به پايان رسيد

چهارمين همايش آيينهاي عاشورايي در تبريز عصر جمعه با معرفي آثار برتر به كار خود پايان داد.

آراي هيات داوران اين همايش در پايان اين شرح در اختيار ايرنا قرار گرفت:
در بخش كارگرداني رتبه اول، ديپلم افتخار، تنديس همايش و كمك هزينه سفر حج به كارگردان نمايش " قرباني " از تهران به سيروس همتي اعطا شد.

در بخش انتخاب بازيگر مرد رتبه اول، ديپلم افتخار، تنديس همايش و كمك هزينه سفر حج به بازيگر نمايش‌هاي " شب نام تو را ترانه مي‌خواند" و "نقل سرخ" به حامد منافي تعلق گرفت.

در بخش انتخاب بازيگر زن، بازيگر نمايش "قرباني" از تهران مرجان قمري برگزيده شد.

در بخش انتخاب بازيگر خردسال، هيات داوران با اهداي لوح تقدير و هديه نقدي از بازيگر خردسال نمايش "قرباني" سالار نجفيان " تقدير كرد.

هيات داوران در بخش موسيقي غلامرضا ميرزاده آهنگساز نمايش "شبيه پدر" را نفر برگزيده اين بخش اعلام كرد.

طراح صحنه نمايش " شب تو را ترانه مي‌خواند" سعيد نجفيان از تبريز نفر برگزيده انتخاب شد.

عنوان نمايشنامه برتر نيز از طرف هيات داوران به نويسنده نمايش " نقل سرخ " از تهران به آرش عباسي تعلق گرفت.

هيات داوران همچنين سه نمايش "نقل سرخ"، "قرباني" و "شب خواني در شب دهم " را جهت حمايت براي اجراي عمومي در شهرهاي خود معرفي نمود.

دو نمايش "قرباني" و "نقل سرخ" نيز جهت حضور در بخش منتخبان جشنواره هاي نمايشي كشور به بيست و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر به دبيرخانه اين جشنواره معرفي شدند.

"نقل سرخ" قصه مشک کربلا را روایت می‌کندنمایش "نقل سرخ" به نویسندگی آرش عباسی بخشی از اتفاقات روز عاشورا را از زبان مشک حضرت عباس (ع) در چهارمین همایش آئین‌های عاشورایی بازگو می‌کند.

عباسی درباره مضمون این اثر به خبرنگار مهر گفت: "داستان نمایش درباره مشکی است که در عاشورا دست حضرت ابوالفضل (ع) بود. زندگی این مشک از زمانی روایت می‌شود که پوست گوسفنده بوده و سپس تبدیل به مشک می‌شود و در صحرای کربلا به دست حضرت عباس (ع) می‌رسد. مشک پس از قطع شدن دست آن حضرت زبان باز می‌کند. نمایش با شیوه نقالی ارائه می‌شود."

این تئاتری درباره میزان تاثیر همایش آئین‌های عاشورایی بر زنده کردن سنت‌های نمایشی ایرانی توضیح داد: "به نظر من تاثیرات زیادی دارد. به عقیده من وقتی یک همایش یا جشنواره برگزار می‌شود، می‌تواند به شرایط فعالیت یک گونه هنری کمک کند. هر چند این میزان تاثیر به سطح کیفی بستگی دارد که توسط برگزارکنندگان جشنواره رعایت می شود."

عباسی با اشاره به اینکه این همایش می‌تواند گامی در جهت حفظ شیوه‌های اجرایی نمایش ایرانی باشد، گفت: "با توجه به تلاش‌های چند سال اخیر تعزیه از خطر فراموشی نجات یافته است. اما سنت‌های نمایشی وجود دارند که به دلیل کم توجهی نسبت به ارائه آنها روی صحنه، به دست فراموشی سپرده شده‌اند و برگزاری چنین همایش‌هایی می تواند به احیاء آنها منجر شود."

نمایش "نقل سرخ" به کارگردانی اکبر قهرمانی و بازیگری حامد منافی اجرا می‌شود و رحمت امینی به عنوان مشاور کارگردان با این اثر همکاری می‌کند.

.

/ 2 نظر / 13 بازدید
هدا عربشاهی

سلام و درود بر شما دوست و همکار بزرگوار. ببخشيد که مدت طولانی است به وبلاگ هميشه پر از خبرهای خواندنی شما سر نزدم. راستش يکم سرم شلوغ بود و يه کم هم بی حوصله بودم. حتی حوصله به روز کردن وبلاگم را هم نداشتم . از جشنواره تئاتر چه خبر. حتما به زودی با اخباری درباره جشنواره به روز می شيد. منهم بالاخره بعد از عمری آپ شدم راستی شما ديگه با عالم روزنامه نگاری خداحافظی کرديد يا هنوز هم در روزنامه فعاليت داريد؟ منتظر ديدارتان در وبلاگم هستم به همسر محترمتان هم سلام ويژه منو برسونيد مويد باشيد

محمدرضا مولودی

http://www.ghadareh.blogfa.com/ داداشم وبلاگ گل و قداره لطفا به دوستانت هم معرفي كن در ضمن براي اجرا برنامه هاتو تنظيم كن با پيمان بيا كه ببيني ببين! من نميامو نمي تونم و كار دارم و ... نداريم ها!؟